stycznia 15, 2019

WITAMINA D


       Według szacunkowych danych, nawet 90-95 % Polaków może cierpieć na niedobór witaminy D dlatego bardzo istotna jest jej suplementacja.

Fizjologiczna forma witaminy D – cholekalcyferol jest naturalnie syntetyzowana w organizmie człowieka. 
W wątrobie, z przemian cholesterolu powstaje 7-dehydrocholesterol, który pod wpływem działania promieniowania UV (energii słonecznej) przekształca się w skórze do cholekalcyferolu. Dlatego witamina D nazywana jest często witaminą słońca.

Do określania stopnia zaopatrzenia organizmu w witaminę D powinno służyć oznaczenie w surowicy stężenia 25-OH-D. Stężenie to zależy zarówno od produkcji skórnej, jak i spożycia w pokarmie czy suplementacji. UWAGA! Zachęcam Was do przebadania się zanim zaczniecie przyjmować jakikolwiek lek czy suplement. Badanie jest płatne!

Za prawidłowe stężenie przyjmuje się obecnie 30–50 ng/ml 25-OH-D. Poziomy poniżej 30 ng/ml są traktowane jako niedobór, przy czym jest on umownie podzielony na:

• lekki: 20–30 ng/ml, 
• średni: 10–20 ng/ml, 
• ciężki: 0–10 ng/ml.

W 2013 r. pojawiły się „Wytyczne suplementacji witaminy D dla Europy Środkowej – rekomendowane dawki witaminy D dla populacji zdrowej oraz dla grup ryzyka deficytu witaminy D”. Przedstawiono tam po raz pierwszy w sposób kompleksowy dawki zalecane w powszechnej profilaktyce, a także stosowane w leczeniu udokumentowanego niedoboru.

Dawki dostosowane do wieku przedstawia tabela:






Naturalnie występuje ona między innymi w:





-rybach morskich (śledź, halibut, makrela, łosoś, dorsz, karp, węgorz, sardynki)
-oleju z wątroby ryb
-wątrobie wieprzowej i wołowej
-tkance tłuszczowej zwierząt
-żółtkach jaj
-nie odtłuszczonym mleku i produktach mlecznych
-maśle
-serach typu chedar, edam, parmezan, camembert, szwajcarski
-grzybach

Niestety, dieta bogata w witaminę D3 nie uzupełni jej dziennego zapotrzebowania, dlatego należy ją dodatkowo uzupełniać w postaci leków lub suplementów.

Liczne badania sugerują, że prawidłowe stężenie witaminy D oprócz tego, że zmniejsza ryzyko chorób metabolicznych kości, ma również liczne działania pozakostne.

Kalcytriol wpływa m.in. na wzrost i różnicowanie komórek, hamuje wydzielanie reniny, hamuje angiogenezę, moduluje odpowiedź limfocytów i produkcję cytokin prozapalnych, zwiększa produkcję i sekrecję insuliny.

To przekłada się na zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, chorób nowotworowych, cukrzycy, zakażeń i chorób autoimmunologicznych.

Wyrównanie niedoboru witaminy D istotnie zwiększa siłę mięśni szkieletowych, a efekt ten jest również wyraźny u osób starszych.

Suplementacja w grupie osób starszych zmniejsza liczbę dolegliwości kostno-stawowych.

Lista korzyści stale wzrasta.






A Ty przyjmujesz witaminę D?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz ♥
Jeśli mój blog przypadł Ci do gustu to obserwuj, gdy spodoba mi się Twój chętnie zrobię to samo. :)

Copyright © 2014 Zabiegany dietetyk , Blogger