kwietnia 05, 2019

Woda z brzozy na zdrowie!




Jak pozyskać  wodę brzozową?

W pniu na wysokości około 50 centymetrów od ziemi należy wywiercić otwór. Wystarczy, gdy będzie miał około 4 centymetrów głębokości. Należy umieścić w nim rurkę, wężyk lub rynienkę, a koniec włożyć do pojemnika, np. do butelki, którą łatwo przymocować do drzewa. Tak przygotowana instalacja może dostarczyć od 1,5 do nawet 5 litrów wody brzozowej na dobę. Otwór wierci się w pniu od strony południowej(podobno od tej strony woda będzie najsłodsza).
Bardzo ważne jest, by wodę pić świeżą. Im później od pojawienia się pączków jest zbierany, tym jest słodszy i może mieć lekko żółtawy kolor.
Po zakończeniu pobierania soku należy usunąć z pnia rurkę czy rynienkę i otwór zatkać drewienkiem, a najlepiej posmarować go także żywicą lub specjalnym preparatem ułatwiającym drzewom gojenie. Dzięki temu pozyskiwanie wody brzozowej nie ma negatywnego wpływu na drzewo.


Woda brzozowa właściwości zawdzięcza zawartości witamin (C i z grupy B) i minerałów (wapnia, fosforu, potasu, żelaza, magnezu i miedzi), garbników, fitosteroli, flawonoidów (antyoksydantów), aminokwasów, fitohormonów, cukrów złożonych i kwasu salicylowego. Oprócz tego zawiera też saponiny i betulinę, przez którą kora brzozy ma biały kolor.

Woda brzozowa do picia stosowana regularnie może spowalniać procesy starzenia, a nawet nieznacznie je cofać, nadając cerze zdrowy wygląd i ją wygładzając. Pozostałe właściwości wody brzozowej do picia to:
  • ·         pozytywny wpływ na układ nerwowy,
  • ·         działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, zabijanie pierwotniaków – m.in. dlatego woda brzozowa może być stosowana na trądzik,
  • ·         wpływ na gospodarkę lipidową – obniżenie poziomu cholesterolu we krwi i trójglicerydów dzięki zawartości saponin, zmniejszenie ryzyka wystąpienia miażdżycy i innych chorób układu sercowo-naczyniowego,
  • ·         działanie wykrztuśne – w ten sposób działają saponiny, ale zwiększają też wydzielanie śluzu w organizmie,
  • ·         oczyszczanie organizmu – działanie moczopędne i ochrona wątroby, wspomaganie odchudzania, redukcja cellulitu,
  • ·         pozytywny wpływ na układ pokarmowy – pobudzanie procesów trawiennych, łagodzenie podrażnień żołądka i jelit.

W medycynie naturalnej sok z brzozy bywa stosowany również do leczenia schorzeń układu stawowego, wrzodów żołądka, anginy oraz chorób skórnych.


Nawet tak bogaty w składniki, naturalny specyfik jak woda z brzozy jest przeciwwskazana w niektórych przypadkach. Kiedy nie powinno się sięgać po wodę z brzozy?
·         Nadwrażliwość objawiająca się reakcjami skórnymi, jak wysypka, swędzenie,
·         uczulenie na pyłek brzozy,
·         niewydolność układu moczowego, niedrożność dróg moczowych,
·         obrzęki występujące przy niektórych schorzeniach serca i nerek.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz ♥
Jeśli mój blog przypadł Ci do gustu to obserwuj, gdy spodoba mi się Twój chętnie zrobię to samo. :)

Copyright © 2014 Zabiegany dietetyk , Blogger